Blog

Grypa czy przeziębienie? Poznaj różnice

Rozróżnienie grypy od przeziębienia może być pozornie trudne. Faktycznie, przyczyny oraz niektóre objawy są do siebie podobne i obie choroby wiążą się z wirusami oraz są niebezpieczne dla organizmu, jednakże po zapoznaniu się z pewnymi faktami odróżnienie ich od siebie nie powinno sprawiać większych trudności. Jesteś chory? Nie wiesz czy, zaatakowała Cię grypa, czy przeziębienie? Czytaj dalej!

Trzeba wiedzieć, że obie choroby są zakaźne. Objawy przebiegają podobne, jednakże w przypadku przeziębienia organizm atakują inne wirusy, niż podczas grypy.

Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób atakują wirusy?

Największe ryzyko wystąpienia infekcji wirusowej szacuje się na chłodniejsze miesiące w przedziale od listopada do marca. Wirusy rozprzestrzeniają się w szybkim tempie, a ryzyko zachorowania jest bardzo duże. Wystarczy na przykład niedokładna dbałość o higienę (np. zbyt rzadkie mycie rąk po kontakcie z chorym) lub zarażenie postacią kropelkową (przebywanie wśród kichających osób). Sprawia to, że w tym „sezonie” można zachorować nawet kilka razy!

Kiedy dany wirus znajdzie się w organizmie, zaczyna się bardzo szybko namnażać, a wkrótce po tym, pojawiają się objawy, takie jak kaszel i gorączka.

Objawy przeziębienia i grypy

Przeziębienie

W tej chorobie pojawia się lekki katar, występuje suchość w gardle i przełyku, kaszel. Dolegliwości te stopniowo stają się coraz bardziej uciążliwe – zaczyna się kichanie, cały czas zatkany nos, mocny i uciążliwy kaszel, stany podgorączkowe. Warto jednak wiedzieć, że przeziębienie jest stosunkowo lekką chorobą, a jej wyleczenie nie powinno zająć wiele czasu. Po momencie kulminacyjnym, najczęściej objawy zaczynają ustępować, a chory wraca do zdrowia.

Grypa

W tym przypadku jest już znacznie gorzej. Grypa atakuje nagle i z impetem. Typowymi objawami są dreszcze, ból mięśni i stawów, łamanie w kościach, ból głowy, drapanie gardła, wysoka gorączka. Czasami zdarza się nawet, że pojawia się biegunka, katar, mocny kaszel. Mimo, że często grypa ma dosyć lekki przebieg, to nie można jej bagatelizować, ponieważ nawet po jej minięciu istnieje podwyższone ryzyko zachorowania na zapalenie płuc, oskrzeli itd. Co więcej, grypa często nie mija sama z siebie, tak jak przeziębienie – z tego względu dobrze jest wybrać się do specjalisty.

Jak poradzić sobie z przeziębieniem i grypą?

Przeziębienie

Najlepszym rozwiązaniem jest wypocenie swojego organizmu. Co więcej, kiedy od razu zauważysz objawy choroby i wypocisz się, będziesz w stanie zatrzymać jej rozwój. Dlaczego tak się dzieje? Namnażanie się wirusów można zatrzymać poprzez podniesienie temperatury ciała. Dobrym sposobem jest zaparzenie zwyczajnej, gorącej herbaty i spędzenie czasu pod kołdrą. Idealnie sprawdza się również gorąca kąpiel. Trzeba przy tym zaznaczyć, że pocenie się oznacza pozbywanie się wody z organizmu, dlatego jej stan należy uzupełniać. Sugeruje się picie około 2 litrów wody dziennie.

Grypa

W przypadku tej choroby jest podobnie. Organizm należy przede wszystkim ogrzać i nie wykonywać wymagających fizycznie czynności. Idealnym sposobem na poradzenie sobie z grypą może być stosowanie domowych sposobów znanych od lat. Mowa tutaj na przykład o spożyciu rosołu, wypiciu herbaty z maliny itd. Dzięki temu wzmacnia się układ odpornościowy.

Kiedy jednak grypa ma uciążliwy i ciężki przebieg, należy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki.

1 Comment

  1. Wybitna jakość artykułu, świetnie się to czyta

Comments are closed.

0 %