Blog

Ile dni zwolnienia może wypisać lekarz rodzinny?

W przypadku zachorowania, które uniemożliwia wykonywanie obowiązków w pracy zawodowej– lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie, które w skrócie określa się jako L4. Otrzymanie takiego dokumentu ma na celu usprawiedliwienie pracownika z nieobecności w miejscu pracy. Zastanawiasz się, jakie są zasady wystawiania zwolnień lekarskich? Dobrze, że tutaj jesteś!

Jakie osoby są uprawnione do otrzymania L4?

Przede wszystkim każda osoba ubiegająca się o zwolnienie lekarskie musi być ubezpieczona w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W tym przypadku, można wziąć L4 nie tylko na siebie, ale także na członka rodziny (którego stan zdrowia uległ pogorszeniu). Warto tutaj podkreślić, że takie zwolnienie może wynieść nawet 60 dni, jednak wyłącznie wtedy, kiedy dotyczy ono dziecka poniżej 14 roku życia. Kiedy pociecha przekroczy tę granicę wiekową, rodzic może wziąć zwolnienie trwające maksymalnie 14 dni, czyli takie, jak w przypadku każdego innego członka rodziny.

Czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz?

Najczęściej pacjent po stawieniu się u lekarza może otrzymać zwolnienie lekarskie wystawione począwszy od dnia wizyty. Czasem bywa jednak tak, że z różnych przyczyn (np. z powodu bardzo złego samopoczucia) pacjent nie jest stawić się u lekarza pierwszego dnia choroby.

Dlatego, kiedy lekarz ma możliwość ocenienia, czy chory faktycznie był przez ostatnie dni chory – może wystawić L4 wstecz. Pojawia się tutaj również pytanie, na ile dni można wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?

W zwyczajnych przypadkach lekarz może wypisać L4 na 3 dni wstecz, natomiast odstępstwem od tej reguły są choroby psychiczne, w tym przypadku może być to dłuższy okres, uzależniony od indywidualnego przypadku.

Ile czasu na dostarczenie L4 ma pracownik?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że pracodawca powinien być jak najszybciej poinformowany o zwolnieniu lekarskim pracownika. Należy to zrobić najpóźniej drugiego dnia nieobecności.

Do 1 lipca 2018 roku, obowiązywało prawo, wedle którego pracownik powinien dostarczyć swoje zwolnienie lekarskie najpóźniej tydzień po jego otrzymaniu. Zazwyczaj składało się dokumenty we własnej osobie, jednak w przypadku dłuższego zwolnienia i złego stanu zdrowia mógł to zrobić ktoś inny, w imieniu pracownika. Istniała także możliwość wysłania L4 pocztą.

Jednakże nie było to dosyć wygodne rozwiązanie dla chorych pracowników, zwłaszcza, że po upływie 7 dni pracownik dostawał tylko 75% przysługującej mu wypłaty, stąd pojawiła się dosyć wygodna zmiana. Od 1 lipca 2018 w życie weszło nowe prawo, które sprawiło, że lekarze nie mogą wystawiać zwolnień w postaci papierowej. Zamiast tego pojawiły się L4 elektroniczne.

To wygodne rozwiązanie, ponieważ pracodawca w szybkim czasie dany dokument otrzyma, przez co pracownik nie jest zmuszony do nadwyrężania zdrowia w celu dostarczenia zwolnienia lekarskiego. Daje to również pracodawcy możliwość sprawdzenia rzetelności danego L4 zaraz po jego wysłaniu, a nie – tak jak było wcześniej – dopiero po 7 dniach. Większe pole do kontroli zyskał także Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ile dni zwolnienia można otrzymać jednorazowo?

W przypadku ciężkich chorób pacjent ma możliwość otrzymania zwolnienia wynoszącego 182 dni, czyli pół roku. Jednakże, kiedy nawet ten czas nie jest wystarczający do tego, żeby pracownik powrócił do zdrowia – może on otrzymać świadczenie rehabilitacyjne, a także ubiegać się o rentę, której powodem jest brak zdolności do pracy.

Wyjątek od tej reguły stanowią pracownicy ze zdiagnozowaną gruźlicą. Mogą oni otrzymać jednorazowe zwolnienie wynoszące aż 270 dni.

1 Comment

  1. To jest naprawdę wyjątkowa treść – polecam gorąco!

Comments are closed.

0 %