Blog

Różnice pomiędzy psychologiem, psychoterapeutą i psychiatrą

Kiedy ludzki umysł nie funkcjonuje prawidłowo, całe codzienne życie może ulec znacznemu pogorszeniu, dlatego w takiej sytuacji warto wybrać się do odpowiedniego specjalisty.

Możemy wyróżnić trzy profesje, które zajmują się zdrowiem psychicznym. Jest to psychiatria, psychoterapia i psychologia. Czym różnią się od siebie i do którego specjalisty zwrócić się z poszczególnym problemem?

Psychoterapeuta, psycholog i psychiatra to trzy różne zawody. Często są ze sobą mylone, zwłaszcza jeśli chodzi o psychologa i psychoterapeutę. Pozornie może wydawać się, że są to zawody tożsame, ale są one ze sobą jedynie pokrewne.

Kim jest psycholog?

Psycholog jest osobą, która ukończyła studia magisterskie z zakresu psychologii. Warto zaznaczyć, że nie są to studia medyczne.

Psychologia to dziedzina nauki, której celem jest badanie mechanizmów warunkujących ludzką psychikę, a przez to zachowania danego człowieka. Z tego właśnie względu, psycholog jest specjalistą, do którego warto się zgłosić w celu przeprowadzenia różnego rodzaju testów psychologicznych, ale też otrzymania konkretnego orzeczenia lub diagnozy, która kwalifikuje pacjenta do leczenia różnego rodzaju schorzeń psychicznych, a w przypadku dzieci i młodzieży daje możliwość wyznaczenia indywidualnego toku nauczania.

Warto również wspomnieć, że studiując psychologię wybiera się specjalizację, dzięki czemu można wyróżnić na przykład psychologię transportową, psychologię sądową, psychologię kliniczną, psychologię pracy itd.

Co ważne, wiele osób uważa, że psycholog może wystawić receptę. Jest to jednak nieprawda. Zazwyczaj psycholog nie może też prowadzić psychoterapii. Jednakże, psycholog może zdobyć kwalifikacje psychoterapeuty, poprzez ukończenie podyplomowego kursu psychoterapeutycznego.

Ciekawostka: wiele osób zastanawia się, jaka forma wymowy jest poprawna – psycholodzy czy psychologowie? Otóż obie są dopuszczalne, natomiast względem erudycji słowo psychologowie brzmi odrobinę „mądrzej”.

Kim jest psychoterapeuta?

Aby zostać psychoterapeutą należy ukończyć podyplomowy kurs z dziedziny psychoterapii, który trwa cztery lata. Musi się to odbywać w certyfikowanym środku.

Warto wiedzieć, że psychoterapeuta wcale nie musi ukończyć wcześniej studiów psychologicznych, jak twierdzi wiele osób. Psychoterapeutą zostają najczęściej osoby, które skończyły studia humanistyczne lub medyczne. Co ciekawe, przed otrzymanie dyplomu z psychoterapii dany kandydat często musi odbyć własną terapię w celu zweryfikowania jego zdrowia psychicznego.

Celem psychoterapii jest leczenie zaburzeń lękowych, zaburzeń osobowości i innych problemów o podobnej naturze. Trzeba wiedzieć, że skuteczna psychoterapia wymaga odpowiedniej relacji między specjalistą, a pacjentem – opartej przede wszystkim na zaufaniu. Psychoterapia to seria spotkań polegających na rozmowie. Zależnie od nurtu, terapia może być krótka lub długa. Podobnie jak psycholog, psychoterapeuta nie może przepisywać leków. Jednakże, gdy specjalista będzie uważał, że konieczne jest połączenie psychoterapii i farmakoterapii – poprosi on i poleci pacjentowi, aby ten udał się do psychiatry.

Kim jest psychiatra?

Niektórym wydaje się, że psycholog i psychiatra to te same osoby, co jest błędem.

Psychiatra to lekarz (po ukończeniu studiów medycznych w odpowiednim zakresie). Psycholog również musi mieć ukończone studia (psychologiczne), ale nie jest lekarzem.

Psychiatra przede wszystkim diagnozuje oraz zapobiega różnego rodzaju zaburzeniom i chorobom psychicznym. Lekarz psychiatra ma prawo do wdrożenia farmakoterapii i może również polecić psychoterapię, której sam nie może prowadzić (chyba, że ukończył do tego specjalistyczny kurs). Warto wspomnieć, że niektóre zaburzenia i choroby oddziałują na cały organizm, przez co lekarz może wypisać skierowanie na stosowne badania.

1 Comment

  1. Świetny artykuł, można się dużo dowiedzieć.

Comments are closed.

0 %