Blog

Czy istnieje darmowa pomoc psychologiczna?

Ludzka psychika jest narażona na wiele szkodliwych czynników. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy nie liczy się praca, ale efekt; nie jest ważna jakość, ale opinia innych. Nie przykłada się uwagi do efektywności, ale efektowności itd. Sprawia to, że wiele osób często znajduje się w kryzysowych psychicznie sytuacjach, kiedy potrzebna jest pomoc specjalisty.

Warto zaznaczyć, że już sama decyzja o konieczności wybrania się do specjalisty jest dużym krokiem dla cierpiącego człowieka. Niestety, często terapia wiąże się z ogromnymi wydatkami, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na skorzystanie z usług psychologa, psychoterapeuty, czy psychiatry, kiedy regularne wizyty wiążą się z wydatkami kilkuset, a czasem nawet tysięcy złotych miesięcznie. Warto jednak wiedzieć, że pomoc psychologiczna może być także darmowa.

Jak szukać pomocy?

Przede wszystkim należy nauczyć się mówić o problemie. Ma to na celu nie tylko uświadomienie bliskich, że dana osoba potrzebuje pomocy, ale dzięki rozmowie temat przestaje być obcy, przez co presja z nim związana nie jest tak duża i zdejmuje to z barków chociaż odrobinę ciężaru.

To zrozumiałe, że w życiu dosłownie każdego człowieka mogą zdarzyć się problemy, z którymi nie sposób jest sobie poradzić samodzielnie. Niestety, zazwyczaj ma to swoje odbicie w życiu codziennym, potęguje problemy w pracy, relacjach międzyludzkich itd. Co gorsza, problem pozostawiony bez pomocy, zazwyczaj sam się nie rozwiązuje.

W przypadku występowania problemów psychicznych należy udać się do specjalisty, jednak – co przykre – w naszym kraju nadal wiąże się to z pewnego rodzaju piętnowaniem. Dlatego właśnie wiele osób wstydzi się wizyty u lekarza, żeby nie zyskać określenia osoby „chorej psychicznie” lub co gorsza – „szalonej”, „niespełna rozumu” itd. Warto jednak zapomnieć o tych dosyć „średniowiecznych” poglądach i poszukać pomocy. Mimo wysokiej ceny prywatnych lekarzy, nadal istnieje skuteczna i darmowa pomoc psychologiczna.

Poradnie zdrowia psychicznego

Warto zgłosić się do różnych poradni zdrowia psychicznego w ramach Narodowego Funduszy Zdrowia. Jeśli urzęduje tam psycholog, może on również wydać skierowanie do psychiatry w ramach NFZ.

Tego typu poradnie często znajdują się w pobliżu szpitali. Można w nich poddać się profesjonalnej diagnozie psychologicznej, skorzystać z leczenia depresji, zaburzeń, psychoz itd., otrzymać pomoc w sytuacjach krytycznych. Możliwe jest także skorzystanie z psychoterapii.

Darmowa pomoc psychologiczna jest także możliwa w przypadku telefonu zaufania (nr tel. 116 123). Zazwyczaj z tego sposobu korzystają osoby, które nie są w stanie mieć osobistego kontaktu z psychologiem.

Darmowy psycholog może także przyjąć pacjenta w izbie przyjęć szpitala psychiatrycznego. Oczywiście nie musi to oznaczać konieczności dłuższego pobytu w tym miejscu.

1 Comment

  1. Doskonały artykuł – rzetelne źródło informacji

Comments are closed.

0 %