Blog

Dla kogo fartuchy medyczne? Jakie są ich rodzaje?

W szpitalu, w prywatnej klinice, ale także w gabinetach lekarskich czy medycyny estetycznej nietrudno jest spotkać pracownika opieki zdrowotnej ubranego w fartuch medyczny. To dlatego, że noszenie go jest obowiązkowe w przypadku wielu grup zawodowych, w tym lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych – reguluje to polskie prawo. Podstawowym zadaniem fartucha ochronnego medycznego jest ochrona prywatnej odzieży i ciała pracownika opieki zdrowotnej, co bezpośrednio wpływa zarówno na jego komfort, jak i bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków. Fartuchy medyczne męskie i damskie nie różnią się od siebie zbyt mocno – przeważnie mają jedynie nieco inny krój. Wciąż ważna jednak pozostaje kolorystyka fartuchów flizelinowych. Przypominamy, dla kogo przeznaczona jest odzież medyczna i kto musi ją nosić w pracy.

Do czego służą fartuchy ochronne medyczne?

Wyróżniamy odzież medyczną noszoną przez pracowników opieki zdrowotnej na co dzień oraz jednorazowe fartuchy medyczne. Modele fizelinowe mają dwa podstawowe zadania. Po pierwsze, powinny chronić lekarza lub pielęgniarkę przed wirusami i bakteriami, na które są oni szczególnie narażeni, mając ciągłą styczność z pacjentami. Po drugie, fartuchy dla lekarzy powinny także chronić ich przed nieczystościami i zabrudzeniami, z którymi mogą się spotkać podczas wykonywania badania. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby nosić fartuch flizelinowy także w przypadku drobnych interwencji medycznych. Jak powinna wyglądać dobrze dobrana odzież medyczna?

Jakie cechy powinny mieć fartuchy dla lekarzy?

Jednorazowe fartuchy ochronne medyczne powinny być odpowiednio dobrane do sylwetki – oznacza to, że powinny być raczej dopasowane niż luźne, a lekarz lub pielęgniarka muszą czuć się w nich swobodnie, dlatego fartuchy flizelinowe nie mogą też w żaden sposób krępować ich ruchów. Nawet w przypadku ubrań jednorazowych ważna jest jakość odzieży – musi być dobrze uszyta i solidna, ponieważ od jego wytrzymałości może zależeć bezpieczeństwo lekarza lub personelu medycznego. Dodatkowo fartuch flizelionwy powinien być całkiem nieprzemakalny, łatwo zmywalny i niezwykle lekki, co zapewnia lekarzowi wygodę nawet podczas wielogodzinnych operacji. Ważne jest także to, aby fartuchy dla lekarzy były przewiewne i przepuszczały powietrze, zapewniając tym samym komfort. Modele noszone na co dzień należy po każdym dyżurze wyprać i odświeżyć, natomiast w przypadku fartuchów jednorazowych najlepiej mieć zawsze kilka pod ręką. Dodatkowym atutem odzieży medycznej może być kieszonka, do której można schować, chociażby długopis. Fartuch fizelinowy ma długie rękawy, które zakończone są bezpyłowymi mankietami, sięga do kolan, jest jednolity i może być w jednym z wymienionych kolorów: białym, zielonym lub czerwonym.

Fartuchy medyczne – rodzaje i kolorystyka

Oprócz fartuchów możemy spotkać się także z dwuczęściowymi kompletami składającymi się ze spodni i bluzki, które są chętnie noszone przez pielęgniarki, lekarzy czy ratowników medycznych. Do noszenia fartuchów ochronnych medycznych prawo zobowiązuje: lekarzy, pielęgniarki, pracowników szpitala, pracowników pogotowia, pracowników sanepidu, pracowników laboratoriów i aptekarzy. Z fartuchów flizelinowych korzysta się także w salonach kosmetycznych czy tatuażu. Najważniejszy jest dobór odpowiedniego koloru odzieży – lekarze często noszą na co dzień białe fartuchy, jednak kolor zielony zarezerwowany jest wyłącznie dla lekarzy, którzy przeprowadzają operację lub zabieg chirurgiczny. W przypadku chirurgów plastycznych i okulistów nie jest wymagany zielony kolor fartucha. Czerwone, fluorescencyjne fartuchy mogą natomiast nosić jedynie ratownicy medyczni. Fartuchy pielęgniarskie różnią się od lekarskich jedynie krojem. Każdy lekarz powinien mieć w swojej szafie około od sześciu do ośmiu sztuk codziennej odzieży medycznej – jednorazowe fartuchy flizelinowe powinny być zapewnione przez szpital lub właściciela kliniki prywatnej.

1 Comment

  1. Fascynująca treść, naprawdę dużo informacji

Comments are closed.

0 %