Inwestowanie w nieruchomości jest niezwykle popularne wśród polaków i nie tylko. Nie jest to żaden nowy trend, ziemie, domy, grunty czy mieszkania to od wielu lat bezpieczny i skuteczny sposób na lokowanie środków wśród niedoświadczonych na rynkach finansowych osób. Dziś skupimy się na tym, czy inwestowanie w ziemię jest opłacalne, jak tego dokonać oraz gdzie i dlaczego warto to robić.
Czy opłaca się inwestować w ziemię?
Grunty, ziemię zarówno budowlane jak i rolne od lat postrzegane są przez społeczeństwo jako bezpieczna inwestycja. Grunt jest zasobem naturalnym, który dotychczas zyskuje na wartości i takie właśnie założenie ma ta inwestycja, że w dalszym ciągu będzie zyskiwać. Wszystko zależy jednak od rodzaju, przeznaczenia czy formy takiej działki.
Zgodnie z danymi publikowanymi przez GUS i nie tylko popyt na działki każdego roku rośnie, szczególnie jeśli chodzi o aglomeracje. Czy inwestowanie w ziemię jest więc opłacalne? Według społeczeństwa i według liczb jak do tej pory tak. Przyszłości jednak nigdy nie da się przewidzieć, a więc co dokładnie będzie z cenami działek za rok czy lat kilka, możemy jedynie odczytywać z prognoz. A te są dość optymistyczne dla właścicieli.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat koniecznie śledź wiadomości z rynku nieruchomości, publikowane przez FXMAG. Na portalu znajdziesz nie tylko cały ogrom treści edukacyjnych i merytorycznych dotyczących inwestycji w nieruchomości, ale także wiele newsów i wiadomości z rynku, które przybliżą Ci to co obecnie dzieje się na rynku.
Grunty rolne, a budowlane
Warto tutaj przede wszystkim zdawać sobie sprawę z prawnych ograniczeń, jakie narzuca polskie prawo, a co za tym idzie z różnic między działką budowlaną a działką rolną.
Aby nabyć działkę rolną nie musisz wcale być rolnikiem, warto jednak wiedzieć, że nie każdą działkę rolną można odrolnić. Dokumentem określającym rodzaj działki jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Decyduje o tym Rada Gminy.
Podstawą jest działka rolna, czyli teren, który nie jest przeznaczony pod zabudowę. Jak już wspomnieliśmy działkę taką teoretycznie można odrolnić ale aby tego dokonać konieczne jest spełnienie określonych warunków. Ważna będzie tutaj klasyfikacja gruntu, położenie oraz plan zagospodarowania.
Ceny działek i gruntów
Na cenę gruntu wpływa jak już wspomnieliśmy właśnie jego forma, czyli to czy jest to działka rolna czy budowlana, lokalizacja, a więc jej położenie względem miast, aglomeracji i okolicznych udogodnień w tym skomunikowanie z centrami.
Warto zdawać sobie sprawę, że działkę rolną o powierzchni większej niż 1ha nie może kupić przeciętny obywatel a jedynie osoba będąca rolnikiem. Inaczej działa to w przypadku kupna od osoby spokrewnionej, tutaj nie stosuje się przepisów o kształtowaniu ustroju rolnego.
Według danych najtańszych gruntów możemy poszukiwać w województwach kujawsko-pomorskim, opolskim czy świętokrzyskiem. Sytuacja na tym rynku jest jednak zmienna więc warto przed podjęciem decyzji skrupulatnie śledzić trendy rynkowe i dostępne oferty.