Blog

Poduszka ortopedyczna – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Borykasz się z nieustępującymi bólami kręgosłupa? Każdego ranka towarzyszą Ci przykre dolegliwości ze strony szyi i karku? Aby zapewnić sobie zdrowy i wydajny sen, a tym samym lepsze samopoczucie, wiele osób inwestuje w specjalistyczne poduszki ortopedyczne. Co warto o nich wiedzieć?

Poduszka ortopedyczno-korekcyjna – na czym polega jej działanie?

Poduszka ortopedyczna sprawia, że kręgosłup przez całą noc zachowuje naturalną krzywiznę, zwaną lordozą szyjną. Dzięki temu w naszym ciele redukuje się napięcie mięśni, więzadła szybciej się relaksują, a my budzimy się wypoczęci bez uczucia sztywności. W przeciwieństwie do miękkich i puchowych poduszek, dobra poduszka ortopedyczna wyróżnia się większym stopniem twardości oraz odciąża kręgi szyjne. Przyczyna się to do właściwego przepływu krwi, a krążki międzykręgowe, które nie są obciążone lepiej się uwalniają. Komu polecane są poduszki ortopedyczne? Jest to doskonały element rehabilitacyjny, dedykowany osobom ze schorzeniami kręgosłupa. Również na dyskopatię, bezdech senny, chrapanie, zaburzenia snu, migrenowe bóle głowy czy też zniesienie lordozy szyjnej, poduszka ortopedyczna okaże się wyśmienitym rozwiązaniem. Coraz więcej osób inwestuje w zakup poduszki ortopedycznej w ramach działania profilaktycznego.

Poduszka ortopedyczna jaką wybrać?

Wyróżniamy dwa główne rodzaje poduszek ortopedycznych: zbudowane z pianki poliuretanowej oraz termoplastycznej.

Poduszki wykonane z pianki poliuretanowej są rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, polecanym szczególnie dla profilaktyki kręgosłupa. Zachowują swoją sprężystość oraz nie ulegają odkształceniom. Poduszki te zapewniają odpowiednią wentylację, dlatego dedykowane są osobom z nadmierną potliwością. Jest to również idealny produkt dla astmatyków i alergików – materiał, z którego są wykonane jest odporny na pleśń, roztocza czy bakterie.

Poduszka termoplastyczna nagrzewa się pod wpływem temperatury ciała i mięknie, pozwalając na doskonały relaks. Dba o równomierne rozłożenie obciążenia i poprawia krążenie krwi. Dedykowana jest osobom, które zmagają się z drętwieniem kończyn lub problemami ze stawami. Jest to poduszka dopasowująca się do kształtu głowy. Zapamiętuje kształt naszego ciała, a po ustaniu nacisku szybko powraca do dawnej formy. To wysokiej jakości produkt, który posłuży nam przez wiele lat.

Poduszka ortopedyczna jak spać?

Czasami słyszy się opinie, że po zakupie poduszki ortopedycznej przykre dolegliwości zamiast ustąpić, nasiliły się. Dzieje się tak, jeżeli poduszka nie jest dobrana indywidualnie do naszych potrzeb oraz rozmiaru ciała. Niebagatelne znaczenie odgrywa też pozycja, w jakiej śpimy. Inną poduszkę należy kupić do spania na plecach a inną, jeżeli noc spędzamy leżąc na boku. Nie znajdziemy uniwersalnej poduszki ortopedycznej – musi ona być starannie dobrana.

Poduszki ortopedyczne przeznaczone do spania na boku posiadają wyprofilowaną krawędź, która wypełnia przestrzeń między ramionami, a szyją. Odcinek kręgosłupa jest wtedy odciążony i odpowiednio wsparty. Ważny jest jej odpowiedni rozmiar- nie może być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. Pod uwagę należy wziąć też rozmiar naszych barków – czy są szerokie, czy wąskie.

Osobom, które śpią na plecach polecane są poduszki dużo mniejsze i stosunkowo niskie. Posiadają dodatkowe wcięcie, dzięki czemu głowa utrzymuje się przez całą noc w jednej pozycji, a kręgosłup szyjny nie ulega wypychaniu do góry. Takie modele są zazwyczaj średnio twarde. Dzięki temu, że zapewniają optymalne ułożenie kręgosłupa oraz podparcie szyi, przyczyniają się do maksymalnego relaksu ciała.

1 Comment

  1. Doskonała lektura, warto przeczytać całość

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0 %