Problemy psychiczne mogą dotyczyć dosłownie każdego człowieka. Zadaniem psychoterapeuty nie jest przepisywanie leków, ale dogłębna analiza pacjenta i długotrwała praca, dzięki której będzie on miał szansę w pewnym momencie o własnych siłach wyjść z ciężkiego stanu.
Psychoterapia młodzieży, czy też psychoterapia dzieci nie zaczyna się od spotkania z samym pacjentem, ale konsultacji z rodzicem, ewentualnie opiekunem dziecka, kiedy zostało ono adoptowane lub gdy po prostu rodzic biologiczny nie ma z potomkiem kontaktu. Obowiązkiem opiekuna jest przede wszystkim obserwacja swojego podopiecznego, ponieważ zazwyczaj młoda osoba samodzielnie nie będzie szukała specjalistycznej pomocy.
Warto jest skorzystać z usług specjalisty, jeżeli opiekun dostrzega objawy, takie jak np. podwyższony lęk, depresyjny nastrój, nadpobudliwość i nadruchliwość, wzmożona agresja przejawiająca się niszczeniem przedmiotów lub krzywdzeniem innych osób; problemy ze skupieniem uwagi, bezsenność lub inne trudności ze snem; moczenie, znacznie większe łaknienie lub odmawianie jedzenia skutkujące wymiotami i niską masą ciała; myśli i próby samobójcze.
Na co zwracać uwagę?
Trzeba dostrzegać również takie zachowania, jak stosowanie substancji psychoaktywnych (narkotyków, takich jak marihuana, metaamfetamina itd.), picie alkoholu, palenie wyrobów tytoniowych, brak podporządkowania się rodzicom/opiekunom, kłopoty w szkole związane ze słabymi wynikami lub częstymi wagarami, przejawianie zachowań seksualnych niezgodnych z normą rozwojową, interesowanie się i praktykowanie ryzykownych kontaktów seksualnych, ucieczki z miejsca zamieszkania, groźby i zastraszanie innych osób, branie udziału w destrukcyjnych grupach społecznych (sataniści, narkomani itd.), spędzanie większości czasu przed ekranem komputera lub smartfona.
Psychoterapia młodzieży lub psychoterapia dzieci może być także konieczna w przypadku traumatycznych przeżyć, braku kontaktu z rodzicami, poprzez ich nieobecność spowodowaną pobytem w zakładzie karnym, sanatorium, wyjeździe służbowym itd. Na młodej osobie piętno może odcisnąć także rozstanie rodziców (rozwód lub separacja), ale również zakończenie ważnej przyjaźni, związku z partnerem/partnerką. Czasami negatywnie działa też stres związany z ważnymi doświadczeniami, takimi jak matura, pierwsza praca itd.
Gdyby każdy autor podchodził w tak profesjonalny sposób do swojej pracy…