Blog

Psychoterapia rodzinna

Czasami zdarza się tak, że cała rodzina musi borykać się z problemami, których nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać. Nie zmienia to jednak faktu, że ów problem sam się nie rozwiąże, dlatego należy szukać różnych sposobów, a najlepszym w tym przypadku będzie terapia rodzinna, która zostanie poprowadzona przez obiektywnego profesjonalistę, ponieważ to właśnie subiektywizm często w sprawach rodzinnych stanowi przeszkodę.

Psychoterapia rodzinna wymaga przede wszystkim obecności członków rodziny w gabinecie specjalisty. Przed rozpoczęciem terapii, musi mieć miejsce wstępna konsultacja, na której wszyscy członkowie rodziny będą obecni. W trakcie tej wizyty, terapeuta zostanie poinformowany o problemach i trudnościach, a pacjenci poznają specjalistę i wspólnie z nim podejmą decyzję o wspólnej współpracy. Co więcej, podczas wstępnych konsultacji psychoterapeuta ustali, kto i kiedy powinien stawić się w gabinecie. Czasami terapia może być grupowa, czasami prowadzona indywidualnie, dzięki czemu specjalista będzie w stanie lepiej skupić się na przypadku konkretnego człowieka z osobna, a następnie spróbuje wyciągnąć wniosek, który będzie omawiany na spotkaniu wspólnym.

Przyczyny korzystania z pomocy psychoterapeuty

Przyczyny konieczności skorzystania z profesjonalnej pomocy mogą być naprawdę różne. Często z usług psychoterapeuty korzystają osoby dotknięte traumatycznymi wydarzeniami osób bliskich. Nierzadko chodzi również o trudne sytuacje związane z podziałem majątku w przypadku spadku, przekazywanie informacji, podejmowanie wspólnych i trudnych decyzji. Sporym problemem są również powtarzające się choroby w rodzinie, konflikty między członkami rodziny. Z usług psychoterapeuty korzystają także osoby cierpiące z powodu przemocy w rodzinie, która często jest spowodowana problemami z alkoholem, problemami psychicznymi itd.

Psychoterapia rodzinna jest także dobrym rozwiązaniem, jeżeli rodzice mają spore problemy w relacjach ze swoimi dziećmi, które często prowadzą do niesnasek i wzajemnego krzywdzenia się.

Trzeba pamiętać o tym, że psychoterapia rodzinna nie jest rozwiązaniem doraźnym. Kiedy się zdecyduje na korzystanie z niej, powinno się sumiennie uczestniczyć w spotkaniach wyznaczanych przez terapeutę, ponieważ jest to terapia długotrwała i efekty będą widoczne dopiero po pewnym czasie.

1 Comment

  1. Widać że autor bardzo się przyłożył

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0 %