Blog

Szyny CPM – co to jest?

Szyny CPM pozwalają na wykonywanie ruchów zginania i prostowania kończyn bez udziału mięśni. Są sprzętem rehabilitacyjnym stosowanym po operacjach i urazach, zwłaszcza stawu kolanowego. Z szyn CPM można skorzystać w profesjonalnych gabinetach fizjoterapii, bądź wypożyczyć sprzęt do swojego domu z wypożyczalni. Na jakiej zasadzie działają szyny CPM, jakie są ich rodzaje oraz kiedy najczęściej są wykorzystywane, dowiesz się z tego artykułu.

Czym są szyny CPM?

Jest to elektroniczne urządzenie służące poprawie ruchomości stawów. Najczęściej wykorzystuje się je w pierwszej fazie rehabilitacji. Urządzenie takie powoduje powtarzalny ruch stawu, co dzieje się w sposób ciągły. Jego zakres jest w pełni kontrolowany. Ćwiczenia takie stosuje się w celu zwiększenia ruchomości stawów, gdy jest ona ograniczona – właśnie po operacjach lub urazach. Dzięki temu, że przyspieszają regenerację tkanek, ból pooperacyjny zostaje zniwelowany. Zmniejsza się również ryzyko powstania stanu zapalnego w obrębie wykonanego zabiegu.

Rodzaje szyn CPM

W fizjoterapii wykorzystuje się kilka rodzajów szyn CPM rozróżnianych w zależności od ich przeznaczenia. Są to m.in.:

  • szyny do usprawniania stawu kolanowego i stawu biodrowego,
  • szyny do usprawniania stawu skokowego,
  • szyny do usprawniania stawów ramiennych.

Różne rodzaje szyn, w zależności od potrzeb gabinetu fizjoterapeutycznego, można zakupić na https://med-elektronik.pl/k/sprzet-medyczny/kinezyterapia/szyny-cpm/.

W jakich przypadkach wykorzystuje się szyny CPM?

Kiedy zakres ruchów jest ograniczony, w celu jego usprawnienia i zwiększenia ruchomości stawów wykorzystuje się szyny CPM.  Najczęściej szyny wykorzystywane są w pierwszej fazie rehabilitacji, tuż po operacji lub urazie. Istotnymi wskazaniami do ich zastosowania są: alloplastyka stawu kolanowego, uruchomienie zesztywniałego stawu, zabiegi na tkankach miękkich w okolicach stawów, operacje na tkance w okolicy chrząstek stawowych, operacje zespolenia kości, złamania, zwichnięcia, skręcenia, artrotomia i artroskopia.

Przeciwwskazania w stosowaniu szyny CPM

Jak w każdym wypadku prócz wskazań, istnieją również przeciwwskazania do stosowania zabiegów rehabilitacyjnych z użyciem szyn CPM. Zawsze przed zastosowaniem tych urządzeń należy poradzić się lekarza i profesjonalnego fizjoterapeuty. Bezwzględnie nie wolno stosować szyn CPM w przypadku:

  • niezagojonych ran w obrębie ćwiczonych odcinków ciała,
  • wysokiej gorączki i uogólnionych infekcji z podwyższoną temperaturą ciała,
  • złamań, gdy kość jeszcze się nie zrosła,
  • stanu zapalnego w obrębie stawów.

Jak wykonywać ćwiczenia z szyną CPM?

Przez wykonywaniem ćwiczeń z szyną CPM zawsze najpierw należy udać się do lekarza – w celu wykluczenia przeciwwskazań – a następnie poradzić fizjoterapeuty, który pomoże w treningu, a także dokładnie wyjaśni, jak powinniśmy wykonywać ruchy, jeśli chcemy robić to samodzielnie. Większość pacjentów rozpoczyna ćwiczenia już w pierwszej dobie po operacji.

  • Ćwiczenia rozpoczynają się niewielkim zakresem ruchomości.
  • Każdego dnia w zależności od stanu pacjenta zakres ruchomości zostaje zwiększony o kilkanaście stopni, ruch musi być wykonywany w zakresie, który nie powoduje bólu.
  • Ćwiczenia wykonuje się do kilku razy dziennie (2–3). Czas ćwiczeń to godzina do dwóch.
  • Staw kolanowy i biodrowy ćwiczymy w pozycji leżącej, a kończyny górne w siedzącej.
  • Umieszczamy kończynę w urządzeniu i zabezpieczamy pasami do stabilizacji.
  • Na pilocie ustawiamy odpowiednie parametry.
  • Szyna CPM prostuje i zgina kończynę według wybranych ustawień.

Kiedy należy korzystać z szyny CPM?

Wielu pacjentów rozpoczyna swoje ćwiczenia już w pierwszej dobie po wykonanym zabiegu, jeśli ich stan na to pozwala. Im szybciej rozpocznie się rehabilitacja, tym lepiej. Najczęściej jednak ma to miejsce w ciągu dwóch dni po operacji.

To, ile będzie trwała rehabilitacja i jak długo będziemy musieli wykonywać ćwiczenia, zależy od indywidualnych ustaleń z lekarzem i fizjoterapeutą. Może to być 7–10 dni. Czasem ten okres się wydłuża, jeśli wymaga tego stan pacjenta.

Comments are closed.

0 %