Blog

Termometr bezdotykowy – jak działa i czy jest skuteczny?

Termometr bezdotykowy (nazywany także bezkontaktowym lub laserowym) do pomiaru temperatury ciała wykorzystuje podczerwień. Im wyższa jest temperatura ciała (lub innego mierzonego obiektu), tym większe promieniowanie podczerwone ono emituje. Dzięki zastosowaniu tej technologii, bezpośredni kontakt termometru z ciałem człowieka nie jest wymagany. Fakt ten znacznie ułatwia i usprawnia mierzenie temperatury. Wystarczy zbliżyć elektroniczny termometr bezdotykowy na określoną odległość (może się ona różnić, w zależności od wykorzystywanego modelu), aby skontrolować temperaturę. Pomiar trwa kilka sekund i jest bardzo precyzyjny – pod warunkiem, że urządzenie nie będzie mierzyło ciepła ze zbyt dalekiego dystansu.

Dobre termometry bezdotykowe, oprócz pomiaru temperatury posiadają inne, bardzo przydatne funkcje. Należą do nich m.in. zapis ostatniego pomiaru (a nawet kilku lub kilkunastu pomiarów) czy możliwość wielokrotnego pomiaru w przeciągu bardzo krótkiego czasu. Żeby pomiar przy pomocy termometru laserowego był dokładny, ważne jest, żeby podczas użytkowania zwrócić szczególną uwagę na:

  • przechowywanie urządzenia w tym samym pomieszczeniu, w którym przebywa chory na przynajmniej pół godziny przed badaniem,
  • oczyszczenie czoła badanego – odgarnięcie włosów, zmycie makijażu, usunięcie brudu, potu i innych zanieczyszczeń,
  • dokonywanie pomiarów przynajmniej 30 minut po posiłku, wysiłku fizycznym oraz pobycie na zewnątrz,
  • zbliżenie termometru na właściwą odległość od czoła – z reguły około 2-3 cm.

Zalety i wady termometru bezdotykowego

Przede wszystkim, w przeciwieństwie do klasycznych termometrów alkoholowych lub rtęciowych, używanie wariantów bezdotykowych znacznie ogranicza rozprzestrzenianie się chorobotwórczych patogenów. Ponieważ urządzenie to nie dotyka skóry chorego, nie ma konieczności dezynfekowania go po każdym użyciu, co znacznie oszczędza czas. Dodatkowym atutem laserowych termometrów jest także ich wielofunkcyjność. Mogą służyć nie tylko do pomiaru ciepłoty ciała, ale także do kontroli temperatury wody, a nawet mleka czy posiłku. W przypadku posiadania małych dzieci, urządzenie to sprawdzi się idealnie przy codziennych czynnościach. Ponadto sam pomiar zajmuje bardzo niewiele czasu i z reguły trwa nie więcej, niż 2-3 sekundy.

Jak każde urządzenie, termometry bezdotykowe mają też wady. Przede wszystkim, w porównaniu do swoich poprzedników, mają dość wysokie ceny. Ich wartość zależy od kilku czynników, m.in. producenta, jakości wykonania, precyzyjności pomiaru czy dodatkowych funkcji. Jednak zazwyczaj ich ceny nie schodzą poniżej 100 zł. Co więcej, pomimo że pomiary z ich pomocą należą do precyzyjnych, często zdarzają się błędy podczas ich użytkowania. Niestety wpływa to na fałszowanie wyników. Aby tego uniknąć, koniecznie należy przeczytać instrukcję obsługi i ściśle się do niej stosować. Na szczęście w przypadku wątpliwości co do pomiaru, zawsze można go powtórzyć, nawet kilkukrotnie w krótkich odstępach czasu.

Pomimo stosunkowo wysokiej ceny, naprawdę warto zaopatrzyć się w tego typu rozwiązanie. Ułatwia ono funkcjonowanie podczas pojawienia się objawów chorobowych wśród domowników. Bardzo przydaje się także podczas opieki nad małymi dziećmi lub osobami starszymi. Termometru bezdotykowego można używać nawet podczas snu – żeby zmierzyć temperaturę, nie trzeba budzić chorego.

Najlepszy termometr bezdotykowy, czyli jaki?

Na stronie Terdeals znajduje się ranking dziesięciu najlepszych termometrów bezkontaktowych. Każdy zaprezentowany model jest pokrótce opisany, z uwzględnieniem najważniejszych informacji na jego temat. Jeśli zastanawiasz się, jaki termometr bezdotykowy powinieneś wybrać i zależy Ci na tym, żeby był wysokiej jakości, nie czekaj i sprawdź ranking. Każdy z termometrów scharakteryzowany jest krótko, zwięźle i treściwie. W rankingu Terdeals znajdziesz niezbędne dla siebie informacje, które podpowiedzą Ci, jaki termometr bezdotykowy może być najlepszym wyborem dla Ciebie. Dodatkowo, pod każdą pozycją znajduje się link, który przekieruje Cię do porównywarki cenowej. Tam z kolei sprawdzisz, które sklepy oferują najbardziej atrakcyjne ceny wybranego przez Ciebie modelu.

Comments are closed.

0 %