Blog

Badania USG Doppler i USG Tarczycy

Ultrasonografia (USG) to zastosowanie ultradźwięków podczas badania, w celu zobrazowania tkanek. Warto wiedzieć, że USG to metoda badań nieinwazyjna i atraumatyczna, a przy tym wszystkim pozwala uzyskać przekrój obiektu. Jest doceniana na całym świecie za swoją dokładność – można za jej pomocą odnotować zmiany w narządach nawet do 0,1 mm.

Co ciekawe, ultrasonograf wcale nie miał być wykorzystywany w medycynie. Mianowicie, mniej więcej w okolicach pierwszej wojny światowej w Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz Rosji, inżynierowie skupiali się za jego pomocą nad sposobami odkrywania w metalach wad.

Dopiero podczas II wojny światowej użyto tej techniki do diagnostyki, a do szpitali USG wprowadzono w latach 60. i 70. Pierwszy skaner będący w stanie przedstawić organy powstał z początkiem lat 50. Dzięki temu możliwe było wykrycie różnych guzów, a także kamieni nerkowych. Rozpoczęto także stosowanie USG w przypadku położnictwa. W 1955 roku natomiast, zaczęto w badaniach wykorzystywać efekt Dopplera. Później technika pozwoliła na diagnozę m.in. chorób tarczycy.

Ultrasonografia dopplerowska

USG Doppplera jest zabiegiem diagnostycznym, przeprowadzanym z wykorzystaniem efektu Dopplera. Technika ta pozwala skutecznie przeprowadzić badanie przepływu żył i tętnic. Czym jest jednak wspominany już efekt? Fala dźwiękowa zostaje przez maszynę wysłana i przechodzi przez ciało, jednak potem wraca do aparatu odbijając się od płynącej w naczyniach krwionośnych krwi. Z kolei zmiany częstotliwości wspomnianej fali dźwiękowej zostają przedstawione na ekranie. Badanie Dopplera daje informacje o prędkości krwi w danych miejscach – może być ona spowolniona, czasami krew nawet się cofa. Badanie dopplerowskie odnajduje także miejsca, gdzie przepływ krwi jest zablokowany.

Badanie drożności żył ma na celu pomóc w diagnostyce miażdżycy oraz choroby zakrzepowej. Ze względu na swoją wysoką dokładność, ultrasonografia dopplerowska daje możliwość wczesnego wykrycia oraz stanu choroby (zatory, tętniaki itd.). Metoda ta może być stosowana w różnych miejscach ciała. Z tego powodu wykonuje się USG Doppler tętnic szyjnych, Doppler żył kończyn dolnych, tętnic obojczykowych, jamy brzusznej, w okolicach narządów rozrodczych itd. Pacjenci często bywają skierowanie na badanie Dopplera w przypadku zmian nowotworowych. Ta metoda daje też możliwość oceny przepływu krwi w węzłach chłonnych, a także poznania stopnia złośliwości i wielkość guzów wątroby.

Badanie Dopplera – na czym polega?

Ultrasonografia dopplerowska jest bezbolesna i nie trzeba specjalnie się przygotowywać przed stawieniem się w gabinecie lekarskim. Jedynie w przypadku wątroby i nerek należy przyjść na czczo. Pacjent zostanie poproszony o odsłonienie skóry w miejscu, które ma być badane. Następnie lekarz posmaruje ciało pacjenta specjalnym żelem i zacznie przykładać do niego głowicę aparatu. Uzyskiwany przez USG obraz jest widoczny na żywo na monitorze, przez co specjalista od razu może ocenić stan naczyń krwionośnych. Co więcej, badanie Dopplera przedstawia też dźwięk przepływającej krwi, a więc lekarz może też słuchowo ocenić problemy z jej pływami.

Wynik jest przedstawiany za pomocą stworzonego przez lekarza wykresu lub rysunku z opisem. Ów wynik jest wręczany pacjentowi zaraz po zabiegu. Dokument ten może być podstawą do skierowania do szpitala, a także wdrożenia leczenia farmakologicznego. Za pomocą USG Dopplera sprawdzić można zwężenie tętnic i ich przekrój, przez co możliwe jest zdiagnozowanie miażdżycy. Niestety, ultrasonografia dopplerowska nie pozwala ocenić zmian miażdżycowych w kontekście ich oddziaływania na mózg i dostarczanej do niego krwi.

Cena za zabieg może być różna – wszystko zależy od placówki. Zazwyczaj waha się ona między 150-300 złotych. Istnieje też możliwość wykonania tego USG na NFZ.

USG tarczycy

USG tarczycy jest badaniem również wykonywanym przez ultrasonograf. Dzięki niemu można poznać dokładny rozmiar, a także stan wspomnianego gruczołu. Pozwala to na uzyskanie diagnozy w przypadku ewentualnego występowania guzków tarczycy, a także sprawdzenia ich zmian. USG tarczycy pomoże też określić zmiany zapalne, różne choroby i ich skutki.

Badanie USG tarczycy jest w pełni bezbolesne i nieinwazyjne. Pacjent w tym przypadku kładzie się na kozetce, a następnie jego szyja jest smarowana specjalnym żelem. Następnie specjalista przykłada głowicę, którą będzie przesuwał w celu uzyskania jak najlepszego oglądu na gruczoł. Co więcej, całość zabiegu nie powinna trwać dłużej, niż 10 minut.

USG tarczycy jest najczęściej zalecane w przypadku powiększonych rozmiarów szyi. Warto wspomnieć też o tym, że za pomocą tego badania można nadzorować skutki leczenia hormonalnego, które zostało wdrożone przez ten gruczoł. Lekarze polecają dorosłym osobom wykonywanie tego zabiegu raz na kilka lat, ponieważ pozwala on na wczesne wykrycie nowotworu złośliwego. Trzeba mieć na uwadze to, że wykrycie go we wczesnym stadium daje niemal stuprocentową skuteczność w leczeniu i powrocie pacjenta do zdrowia.

USG tarczycy – jak się przygotować?

Warto zadbać o to, żeby szyja i dekolt były odsłonięte, czyli zamiast ubierać na przykład golf, lepiej sprawdzi się koszula, którą wystarczy tylko rozpiąć. Co więcej, pacjent nie musi przychodzić na USG tarczycy na czczo. Należy również zdjąć z szyi biżuterię, taką jak korale, łańcuszki itd.

1 Comment

  1. Kunszt językowy autora i sposób przedstawienia informacji na najwyższym poziomie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0 %