Blog

Jak długo rozpuszczają się szwy chirurgiczne?

Zastosowanie szwów pomocne jest w chirurgii oraz w różnego rodzaju zabiegach medycznych, pourazowych i stomatologicznych. Wyróżnia się warianty niewchłanialne, naturalne, syntetyczne, wielowłóknowe, jenowłóknowe i rozpuszczalne. Te ostatnie stosuje się głównie w gabinetach dentystycznych po zabiegach ekstrakcji zębów, w chirurgii dziecięcej oraz ginekologii. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, po jakim czasie rozpuszczają się takie szwy? Jeśli jesteś jedną z nich, koniecznie sprawdź poniższy artykuł.

Ile czasu rozpuszczają się szwy?

Tak naprawdę na pytanie o to, ile rozpuszczają się szwy nie ma konkretnej odpowiedzi – wszystko zależy od materiału, z którego zostały wykonane oraz predyspozycji indywidualnych. U jednych nici znikają po kilkunastu dniach, u innych zaś proces wchłaniania wydłuża się nawet do kilku miesięcy.

Rozpuszczalne szwy i ich zastosowanie

Warto zacząć od rozpoznania szwów wchłanialnych – czym są i kiedy się je stosuje. Nici rozróżnia się na te syntetyczne, które produkowane są z wielu materiałów np. polidioksanonu oraz naturalne, obecnie wycofywane np. Catguty. Gdzie się je wykorzystuje? Otóż stosuje się je najczęściej przy ranach, które mają szybki przebieg okresu gojenia się, czyli na przykład w mięśniach, ścięgnach czy otrzewnej. Po wygojeniu się zaszytego miejsca szwy rozpuszczalne ulegają biodegradacji i zanikają – co jest fantastyczną alternatywą dla tradycyjnych nici, które należy po jakimś czasie wyciągnąć.

W jakich miejscach wykorzystuje się technikę zszywania za pomocą nici wchłanialnych?

Na pewno są to gabinety ginekologiczne, stomatologiczne i urologiczne. Używa się je również w okresie poporodowym, jeśli krocze zostało nacięte lub w wyniku porodu pękło. Nici rozpuszczalne są również pomocne przy zabiegach chirurgii plastycznej – zapewniają one pozostawianie mniej widocznych i bardziej estetycznych blizn. W chirurgii dziecięcej natomiast owe nici wykorzystywane są po to, by zmniejszyć odczucia dyskomfortu i stresu podczas wyciągania szwów, a jak wiadomo, dzieci mają bardzo wysoką wrażliwość na bodźce. Nici rozpuszczalne swoją funkcję pełnią również po zabiegach laparoskopii, zabiegach jamy ustnej – jednym słowem tam, gdzie powłoki ciała nie są narażone na zbytnie obciążenia. W związku z tym nici  rozpuszczalne nie nadają się do wykorzystania przy operacjach, które wymagają mocnego i trwałego połączenia tkanek.  Szwy są dostępne w różnych grubościach i barwach, ale najczęściej w chirurgii wykorzystuje się te w kolorze niebieskim.

Po jakim czasie rozpuszczają się szwy?

Jak już wiesz, nici rozpuszczalne dzięki swojej nowoczesnej technologii skonstruowane zostały tak, by ich usuwanie nie było potrzebne. Używane są w przypadku ran, które z reguły mają szybki proces gojenia. Zatem to, jak długo rozpuszczają się szwy, jest w głównej mierze uzależnione od rany – po okresie podtrzymywania przez nie uszkodzonego miejsca samoistnie się rozpuszczają i rozpadają bez żadnej mechanicznej pomocy. W związku z tym wpływ na proces gojenia się ma ogólne zdrowie pacjenta, materiał, z jakiego szwy zostały wykonane oraz miejsca, w których został wykonany zabieg. Rozpuszczanie się szwów może zatem trwać 2 tygodnie albo nawet i 3 miesiące. O różnych rodzajach szwów przeczytasz więcej pod następującym adresem: http://www.centrummalgorzata.pl/rodzaje-nici-chirurgicznych/.

Inaczej jest jednak w przypadku ran poporodowych – rana krocza potrafi goić się bardzo szybko, nawet do 10 dni. Wiadomo, że by przyspieszyć proces regeneracji, istotna będzie odpowiednia higiena i pielęgnacja rany. Dzięki temu nici rozpuszczalnych w tych okolicach można pozbyć się w przeciągu 2 tygodni. Jednak nie jest powiedziane, że rozpuszczą się całkowicie – w przypadku rany krocza pozostałości można później znaleźć się również na podpasce. W doborze szwów najważniejsza będzie decyzja lekarza wykonującego zabieg. Wybierze on najlepszy materiał oraz właściwości. Tak, aby rana zagoiła się szybko, a powstała blizna była jak najmniejsza. Trudno oszacować czas rozpuszczania się szwów. Zależy to od indywidualnych predyspozycji.

 

 

 

1 Comment

  1. Dokładnie takich informacji szukałem, dzięki

Comments are closed.

0 %