Blog

Przeglądarka skierowań na leczenie uzdrowiskowe

Wyjazdy do sanatorium nie będą już odbywały się na tej samej zasadzie. Od 2019 roku bowiem w życie wchodzi nowe prawo, które głosi, iż pacjent będzie mógł skorzystać ze skierowania do uzdrowiska raz do roku. Prawo to jednak nie dotyczy dzieci, a jego celem jest uporanie się z problemem kolejek do sanatorium. Leczenie uzdrowiskowe nie jest oczywiście dla wszystkich – pacjent musi spełniać określone warunki i wypełnić konieczną dokumentację, natomiast decyzja o przyznaniu lub odmowie należy do NFZ.

Niestety, kolejka pacjentów chętnych na leczenie uzdrowiskowe jest bardzo długa, a wszystko zależy od danego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Zazwyczaj czas oczekiwania jest dłuższy, niż rok – czasem sięga nawet dwóch lat. Przez to nasuwa się pytanie. Skoro kolejka jest tak długa, skąd można się dowiedzieć, kiedy wyjazd do sanatorium będzie możliwy? Na szczęście istnieje pewne ułatwienie. Mianowicie, pacjent z odpowiednim skierowaniem może sprawdzić swoje miejsce w kolejce na stronie NFZ.

Czym jest internetowa przeglądarka skierowań?

„Przeglądarka skierowań”, bo tak nazywa się ów narzędzie – jest banalna w obsłudze. Wystarczy w odpowiednim miejscu wpisać nr skierowania, a system wykaże dane na temat miejsca w kolejce. Przeglądarka skierowań na leczenie uzdrowiskowe jest dostępna na nfz.gov.pl – po wejściu na ową stronę trzeba przejść do podstrony „Dla pacjenta”, później należy kliknąć w zakładkę „Leczenie uzdrowiskowe”, a następnie w przeglądarkę. Przeglądarka skierowań na leczenie uzdrowiskowe znajduje się pod przyciskiem „Sprawdź swoje skierowanie”.

Po przekierowaniu pacjent będzie musiał wpisać odpowiednie dane w dwa pola. W pierwszym powinien znaleźć się numer skierowania, w drugim data urodzenia w formacie RRRRMMDD, tj. odpowiednio: rok, miesiąc i dzień urodzenia.

Czas oczekiwania można czasem skrócić, jednak wszystko zależy od oddziału NFZ. Należy bowiem zadzwonić i dopytać się o zwroty, czyli skierowania innych pacjentów, którzy z osobistych powodów nie będą w stanie pojechać do sanatorium. Infolinia NFZ działa w godzinach 9-15. Informacji o zwrotach mogą też udzielić pracownicy w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak odwołać leczenie uzdrowiskowe na NFZ?

Z różnych przyczyn można także leczenie uzdrowiskowe odwołać. Kiedy pacjent ma ważne skierowanie, ale nie może z niego skorzystać – musi jak najszybciej skontaktować się z NFZ. Trzeba przy tym zaznaczyć, że aby odwołać pobyt w sanatorium należy wykazać odpowiednie uzasadnienie i posiadać dokumenty, które wskazują na pobyt w szpitalu, ciężką chorobę lub wypadek losowy. Nie oznacza to, że pacjent zostanie skreślony z listy oczekujących – zostanie mu przydzielony późniejszy termin.

Leczenie uzdrowiskowe na NFZ może mieć miejsce wyłączne w przypadku, jeżeli stwierdzi tak lekarz specjalista lub rodzinny. Do skierowania specjalista musi dołączyć wyniki badań pacjenta. Kiedy ów skierowanie trafi z kolei do rejestracji – wtedy nadany zostanie mu numer. To on będzie kluczowy podczas sprawdzania miejsca w kolejce (przeglądarka skierowań na leczenie uzdrowiskowe).

1 Comment

  1. bardzo ładnie napisane, autor ma smykałkę!

Comments are closed.

0 %