Psychoterapia par to seria spotkań z psychoterapeutą osób będących w związkach. Podczas psychoterapii par szuka się właściwego rozwiązania problemu, z jakim przychodzą pacjenci do specjalisty. Celem jest także odnajdowanie wartości, które przynoszą ulgę. Często rozwiązaniem może być rozstanie, ale też pozostanie razem.
Pierwszym krokiem jest konsultacja zainteresowanych ze specjalistą. Podczas tej wizyty para informuje o problemie, a także wstępnie poznaje się z psychoterapeutą. Kiedy zarówno zainteresowana para, jak i psychoterapeuta zgodzą się na dalszą współpracę, to rozpoczyna się właściwa psychoterapia par, czyli seria sesji.
Skorzystajcie z pomocy terapeuty
Najczęściej sprawa wygląda tak, że jedna para będzie we współpracy z jednym terapeutą. Jednakże zdarza się, że specjalista proponuje wzięcie udziału w grupowej terapii dla par, podczas której specjalista współpracuje z kilkoma parami. Innym razem może się zdarzyć, że para będzie współpracowała z dwoma psychoterapeutami (płci męskiej i żeńskiej). Warto zaznaczyć, że zawsze to para musi wyrazić zgodę na wzięcie udziału w psychoterapii, niezależnie od formy. Podczas pierwszej konsultacji powinny być obecne obie osoby stanowiące parę.
Może się zdarzyć również tak, że psychoterapeuta zasugeruje spotkania indywidualne z jednym z pacjentów. Warto wiedzieć, że te wyjątki są nadal spotkaniami w ramach terapii wspólnej, dlatego informacje i wnioski z nich płynące mogą być wykorzystywane podczas następnych sesji, kiedy para uczestniczy w nich wspólnie.
Powody, dla których psychoterapia par wydaje się być dobrym rozwiązaniem są różne. Najczęściej chodzi o zdradę, rozwód, dzieci z innych związków, zazdrość, sfery seksualne, problemy ze wzajemną komunikacją, agresję i przemoc, choroby, relacje z rodzicami i teściami, problemy spowodowane przez pracę lub zamieszkanie, brak zrozumienia, wygaśnięcie uczuć, zainteresowanie innymi osobami i wiele innych.
Naprawdę warto było poświęcić chwilę na zapoznanie się z tym tekstem