Traumatolog – czym się zajmuje?
Traumatolog jest specjalistą, który diagnozuje oraz leczy urazy kości, a także ich schorzenia i patologie. Dobrze wspomnieć o tym, że samo pojęcie traumatologia to inaczej chirurgia urazowa.
Warto wiedzieć, że aby dostać się do traumatologa konieczne jest posiadanie skierowania od lekarza rodzinnego, jeżeli w grę wchodzi leczenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W przypadku leczenia prywatnego skierowanie nie jest już potrzebne. Najczęściej traumatolog pomaga seniorom, ale też sportowcom i ludziom trudniącym się ciężką pracą fizyczną. Traumatologia powiązana jest również z neurochirurgią.
Traumatolog – kiedy go odwiedzić?
Pacjent powinien udać się do specjalisty, kiedy cierpi z powodu bólów kręgosłupa, a także mięśni i stawów. Wizyta jest konieczna, zwłaszcza kiedy dotyczy złamań. Traumatologa powinny odwiedzić również osoby z reumatyzmem, osteoporozą i zaburzeniami czucia. Do tego lekarza często zgłaszają się rodzice ze swoimi pociechami w celu ewentualnego wykrycia różnych problemów.
Ortopeda traumatolog za pomocą różnych badań może wykryć schorzenia, a także wrodzone i nabyte wady układu ruchu i wady postawy (płaskostopie, skolioza itd.). Traumatolog na podstawie badań może stwierdzić, że pacjent będzie potrzebował rehabilitacji we współpracy z fizjoterapeutą. Może to być krótki okres, a także leczenie długoterminowe. Traumatolog wspólnie ze wspomnianym fizjoterapeutą wybierze program rehabilitacji, a także, jeżeli sytuacja tego wymaga – przepisze pacjentowi odpowiednie leki i zastrzyki. Dobrze wiedzieć, że chirurg traumatolog zajmuje się również przeprowadzaniem amputacji.
Na początku wizyty u traumatologa konieczne może być przedstawienie wcześniej wykonanych badań. Odbywa się także wywiad z pacjentem. Czasami specjalista może zlecić dodatkowe badania.
Co leczy ortopeda traumatolog?
Traumatolog zajmuje się leczeniem bocznego skrzywienia kręgosłupa, choroby Osgood-Schlattera, Perthesa, łokcia tenisisty, ostrogi piętowej, palucha koślawego, chorób zwyrodnieniowych stawów, ropnego zapalenia stawów, krwotoku nadtwardówkowego. W zakres jego działań wchodzą też różnego rodzaju skręcenia (stawu skokowego itd.), zapalenie kaletki, zapalenie szpiku kostnego, złamania kości, złamania szyjki kości udowej, zwichnięcia. Ortopeda traumatolog leczy również zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.
Ortopeda traumatolog jest też specjalistą, który pomoże w kontekście osłabionych kości przez nieprawidłową mineralizację. Z tego powodu w przypadku podejrzenia osteoporozy również powinno się udać do tego lekarza.
Warto wspomnieć o traumatologii dziecięcej, która dotyczy np. wykrywania u noworodków dysplazji stawów biodrowych. Traumatolog w kontekście najmłodszych może przepisać leki, skierować na badanie, zabieg, a także polecić korzystanie ze specjalnych wkładek do butów. Rehabilitacja w przypadku dzieci będzie inna, niż osób dorosłych, ze względu na ciągły rozwój kości u najmłodszych.
Godna polecenia treść!